Rejts el valami ostoba részletet a történeteidben, és figyeld, hogy a gyerekek résen vannak-e!
Korosztály: bármilyen korosztály
Ebben segít: Bármilyen számítás vagy matematikai feladat megértésében.
Ez a játék kicsit ahhoz a BBC-s rádióműsorhoz, amelyben a meghívott vendég megpróbál néhány valós adatot elrejteni egy amúgy csupa hazugságból álló történetben. Itt éppen ellenkezőleg: gyermekednek akkor kell közbevágnia (“Stop!”), ha valami hibás dolgot állítasz. Ha jókor állít le, pontot kap, ha viszont tévesen vág közbe, pontot veszít.
A játék állhat csupa matekos tényekből: “Nyolc meg három az tizenegy, négyszer négy az tizenöt… “STOP!”, de sokkal szórakoztatóbb és többször elővehető, ha a matekot más tudásanyaggal vegyítjük. Például mondhatsz egy mesét VIII. Henrik királyról:
- Egy szép napon VIII. Henrik elhatározta, hogy kiszámítja, mennyi vagyona van. “Lássuk csak, szükség lesz a számológépemre” – mondta…
- STOP! Akkoriban még nem is voltak számológépek! (Egy pont.)
- Nos – folytatta Henrik -, van tehát öt váram Welsben, huszonhárom Angilában, az összesen huszonkilenc vár…
- STOP! Az huszonnyolc vár, nem huszonkilenc! (Újabb pont.)
Beleszőhetsz mindenféle mulatságos történetet arról, hogyan kapcsolta be Henrik a tévét, hogyan kért a doktortól fejfájás elleni tablettát, vagy miként lazította meg a nyakkendőjét, amikor túl melege lett. De közben mindig tegyél bele valós tényeket is, például: “Henriknek összesen hat felesége volt, akiknek összesen épp hatvanlábujjuk volt.”
(Forrás: Rob Eastaway, Mike Askew: Matek mindenhol – 101 gondolkodtató játék és feladvány – hvgkonyvek.hu)